Discussion about this post

User's avatar
Orosz Jenő's avatar

Nincs közösség fantáziát megmozgató közös projekt nélkül!

A piramisokat nem rabszolgák építették, hanem parasztok, akik a Nílus évi kétszeri, több hónapig tartó, földet megtermékenyítő, áradása miatt nem volt mit csinálniuk. Egy társadalom kohézióját elsősorban a háborús veszély erősíti, de másodsorban a közös erőfeszítést igénylő, olykor öncélúnak tűnő tervek megvalósítása, mint amilyen a piramis, a Stonehenge-hoz hasonló kőkori építmény, vagy autópályák építése az 1929-33 közötti világgazdasági válság idején, amikor pedig még viszonylag kevés autó járt az utakon.

A közösségi erőfeszítés értelme önmagában keresendő – még ha ez nem is tudatos a szereplők számára - edzésben tartani a „munkahadsereget”. Ilyen közösségépítő, de hasznos, közhasznú célkitűzésről beszélt régen Hankiss Elemér is, amikor sürgette, hogy „találjuk ki Magyarországot!”

Ádám Honyák's avatar

Csak a kínai részhez szeretnék hozzászólni, mert a többi ponttal teljes mértékben egyetértek. Még Kínával kapcsolatban azzal is egyetértésben vagyok, hogy az elmúlt évek geopolitikai változásai nyomán jelenleg Kína tűnik a legracionálisabb kereskedelmi partnernek, mert éppenséggel bizniszelni akarnak és nem ránk gyújtani a fél világot. De attól azért óva intenék, hogy az európai gyártási kapacitásokat kiszolgáltassuk a kínai iparnak. Szerintem a covid is megmutatta, hogy mekkora veszélyekkel jár, ha a teljes ellátási láncunkat kínai beszállítókra alapozzuk, illetve azt sem tartom bölcsnek, hogy pl. az elektromobilitáshoz szükséges nyersanyagok és azok feldolgozása ilyen mértékben kínai kézen van. Európának itt is saját kapacitásokat kéne kiépítenie, mert ellenkező esetben csak a kínai ipar leányvállalatai leszünk, amit szerintem egy 500 milliós, szuverén (a szó eredeti értelmében) Európa nem engedhet meg magának.

2 more comments...

No posts

Ready for more?